Historie
Historie
...u Baťova kanálu za veselským zámkem, v části zvané „Štěpnice“ se dříve sázely a pěstovaly mladé ovocné stromky. Odtud právě plyne název souboru ŠTĚPNIČKA.
Hlavními iniciátory byly paní Vlasta Smutná a Jana Zelinková, které uspořádaly nábor dětí. Ale hned na začátku stály před problémem – vedoucí, kteří měli děti vést, odešli studovat do jiných měst. A tak paní Smutná požádala o vedení souboru Alberta Hauptmanna, tehdejšího tanečníka souboru Radošov a Zdeňku Světlíkovou – Náplavovou. O výchovu muzikantů se od samého začátku staral pan ing. Jaroslav Smutný.
Začátek byl velmi náročný, protože s dětimi nebyly žádné zkušenosti. Po rozpačitých pokusech plných tápání a hledání přišel důležitý zlom – rada pana Smutného: „Nenuť děti tancovat podle sebe, ale podřiď techniku nácviku dětem – HRA.“ A tu, jak všichni víme, mají děti nejraději.
První veřejné vystoupení, i když jen pro rodiče a známé, byla vánoční besídka ve Vnorovech. Další vystoupení bylo pro státní statek - „Poprvé na prknech, která znamenají svět!“ Děti vystupovaly při různých příležitostech a akcích jako např. Mírová slavnost v kině Morava ve Veselí nad Moravou, v pořadech pro důchodce a výchovných vystoupeních pro základní školy. Zúčastnily se také prvomájových a hodových průvodů. Soubor byl také pozván na festivaly folklorních souborů v okolí Veselí nad Moravou – Strážnické slavnosti a Mladé Horňácko.
V roce 1988 se Ti nejlepší zpěváčci podíleli na natáčení televizního pořadu „Zazpívej, slavíčku“.
V roce 1989 opět zvítězily v okresní soutěži dětských folklorních souborů a v roce 1993 byl označen s pásmem „Ve stodole“ jako nejlepší soubor přehlídkového finále soutěže dětských souborů ČR v Kroměříži.
Soubor Štěpnička měl však i zahraniční úspěchy. První cesta vedla do tehdejší Jugoslávie a to v období 2. – 9. října 1990 a tuto cestu si soubor zopakoval v roce 2003.
V roce 1991 se děti vypravily do Francie na velký mezinárodní festival v Les Sables d´Olone, který se konal 13. – 25. července. Zde měly děti možnost poznat kultury různých částí světa např. Indie, Číny, Afriky a jiných exotických zemí. Poznaly také krásu hlavního města Paříže, kde tancovaly pod Eiffelovou věží.
V roce 1992 následovala další cesta do Francie. Nabídka na vystupování v různých městech jako např. Burges, Le Luc, Marseille a Croq Beuf přišla jen pět dní před odjezdem. Dále pak soubor navštívil festivaly na Slovensku, v Litvě a Polsku.